Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy po kolizji drogowej

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy po kolizji drogowej.

Drogi czytelniku, jeżeli tu trafiłeś to prawdopodobnie miałeś wątpliwą przyjemność uczestniczyć w kolizji drogowej lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę. Zastanawiasz się jak uzyskać odszkodowanie z oc sprawcy po kolizji drogowej? Być może trafiłeś tu po lekturze tekstu „Co robić w przypadku kolizji drogowej?”. Początkowo cały proces wydaje się być czarną magią, jednak nie martw się! W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci co zrobić żeby proces przebiegł szybko i bezboleśnie.

Szkoda komunikacyjna to zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn zmuszających Cię do kontaktu z Ubezpieczycielem i poznania jego działalności od strony praktycznej. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Polską Izbę Ubezpieczeń w I półroczu 2020 roku z obowiązkowego OC komunikacyjnego wypłaty odszkodowań wyniosły 4,5 mld, co stanowiło ponad 20% wszystkich wypłaconych tego rodzaju świadczeń w tym okresie.

Szkody z ryzyka OC sprawcy likwidowane są na podstawie przepisów prawa. W pierwszej kolejności kodeksu cywilnego, a także Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warto więc w przypadku problemów z likwidacją szkody zapoznać się z obowiązującymi regulacjami.

Jak zgłosić szkodę komunikacyjną z OC sprawcy?

W pierwszej kolejności gdy już wrócisz do domu po zdarzeniu drogowym zapoznaj się z danymi, które otrzymałeś. Powinieneś uzyskać od sprawcy dane takie jak nr rejestracyjny, nr polisy oraz informację w którym Towarzystwie Ubezpieczeń sprawca ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dane takie powinna Ci również udostępnić interweniująca na miejscu zdarzenia policja. W przypadku gdy nie będziesz znał nazwy konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeń, a znasz nr rejestracyjny sprawcy nie martw się. Dane dotyczące Towarzystwa Ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupioną ochronę  odnajdziesz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Mimo, iż co do zasady na zgłoszenie szkody z OC sprawcy masz 3 lata najlepiej zrób to niezwłocznie. 

Sprawę z OC sprawcy zazwyczaj zgłasza się do Towarzystwa w którym sprawca ma wykupioną polisę. W przypadku, jeżeli na swój pojazd masz wykupione Ubezpieczenie OC w jednym z Towarzystw Ubezpieczeniowych wchodzących w skład porozumienia o tzw. Bezpośredniej Likwidacji Szkód ( w skrócie BLS w kolejnych artykułach wyjaśnimy czym jest ta opcja) szkodę możesz również zgłosić do „Twojego” Ubezpieczyciela. Ostatnią możliwością zgłoszenia szkody jest tzw. autocasco z regresem do sprawcy, które polega na likwidacji szkody z własnej polisy, a po zakończonym procesie Ubezpieczyciele rozliczają szkodę między sobą. 

Szkodę najczęściej zgłaszamy telefonicznie, jednak od kilku lat Ubezpieczyciele udostępniają możliwość wypełnienia formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na ich stronach. Jeżeli masz taką możliwość to świetnie! Prawdopodobnie będziesz mógł dołączyć dokumentację wstępną co znacznie przyspieszy likwidację szkody.

Jak uzyskać Odszkodowanie za uszkodzony pojazd?

Po zgłoszeniu szkody otrzymasz od ubezpieczyciela listę wymaganych dokumentów, oraz informację o dalszych krokach, które będą podjęte w sprawie. W celu oszacowania wartości szkody ubezpieczyciel zleci oględziny rzeczoznawcy lub poprosi Cię o przesłanie dokumentacji zdjęciowej. Na podstawie uszkodzeń ubezpieczyciel wyceni szkodę oraz dokona odpowiedniej kwalifikacji. W przypadku szkody częściowej auto zostanie dopuszczone do naprawy, w przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciel nie zapłaci za naprawę pojazdu, a odszkodowanie zostanie wyliczone zgodnie z tzw. metodą dyferencyjną ( więcej o szkodzie całkowitej dowiesz się z kolejnych artykułów).

Jak sprawić by proces uzyskania odszkodowania przebiegał możliwie jak najsprawniej i bezproblemowo? Przede wszystkim – współpracuj z Ubezpieczycielem. Dostarcz mu wszystkie dokumenty, których wymaga. W możliwie jak najszybszym czasie udostępnij pojazd do oględzin. Jeżeli otrzymasz formularz do uzupełnienia postaraj się wypełnić je bardzo dokładnie. To do Ciebie należy decyzja co do sposobu wypłaty odszkodowania. Auto możesz oddać do serwisu, który otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie po wykonanej naprawie. Możesz również sam uzyskać odszkodowanie na swój rachunek bankowy.

Zakładając optymistycznie decyzję dotyczącą wypłaty odszkodowania otrzymasz decyzję szybko i sprawnie, Ubezpieczycielowi również zależy na tym aby zamknąć sprawę w jak najkrótszym czasie. Terminy na wydanie decyzji są uregulowane prawnie. Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z ryzyka OC sprawcy w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody, w przypadku gdy nie jest w stanie tego zrobić w ciągu miesiąc, termin ten ulega przedłużenia do 90 dni. Odrębną sprawą są postępowania w sądzie. W takim przypadku ubezpieczyciel musi zaczekać do zakończenia postępowania na tym etapie i rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Najczęściej wykorzystywanym roszczeniem dodatkowym jest oczywiście auto zastępcze z OC sprawcy. Na czas naprawy pojazdu poszkodowany ma możliwość wynajęcia auta, które zapewni mu mobilność. W przypadku szkody całkowitej oczywiście również masz możliwość wynajęcia samochodu zastępczego, jednak czas na który takie auto Ci przysługuje nie jest już tak prosty do oszacowania likwidatorzy szkód indywidualnie podchodzą do rozliczania tych kosztów.

Ubezpieczyciele nie narzucają skąd ma być wypożyczone auto. Masz prawo do dowolnego wyboru wypożyczalni, jednak wynajęty pojazd nie może być wyższej klasy niż uszkodzony. Stawkę za wypożyczenie należy bezwzględnie skonsultować z ubezpieczycielem. Bardzo prawdopodobne, iż będzie on w stanie udostępnić Ci samochód zastępczy z polisy OC sprawcy. Towarzystwa Ubezpieczeń mają podpisane umowy z wypożyczalniami aut dzięki czemu płacą niższe stawki. Jeżeli oferta w znalezionej przez Ciebie wypożyczalni będzie wyższa, to zgodnie z aktualnym orzecznictwem ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do dopłaty różnicy.

Jakie dodatkowe roszczenia przysługują po szkodzie komunikacyjnej z OC sprawcy?

Na odszkodowaniu za uszkodzenie pojazdu oraz rozliczeniu kosztów auta zastępczego szkody komunikacyjne z OC sprawcy się nie kończą. Tematyka roszczeń dodatkowych z OC sprawcy jest tak rozległa, że opiszemy ją dokładniej w innych artykułach. Jako odszkodowanie z OC sprawcy mogą być rozliczone między innymi roszczenia obejmujące:

  • Uszczerbek na zdrowiu
  • Utracone dochody
  • Zadośćuczynienie
  • Utrata wartości handlowej pojazdu

Przekaż swoją sprawę specjaliście.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pozwolił odpowiedzieć na pytanie jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy? Co zrobić jednak gdy otrzymałeś decyzję odmowną lub Ubezpieczyciel oszacował szkodę, na kwotę która Cię nie satysfakcjonuje? Uważasz, że Twoje odszkodowanie jest za małe? A może po prostu nie chcesz zajmować się czasochłonnym procesem ubiegania się o odszkodowanie? Skontaktuj się z nami!

Dokładnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Jesteśmy zespołem doświadczonych likwidatorów szkód, dzięki nam możesz mieć pewność, że sprawa zostanie profesjonalnie poprowadzona. Dzięki współpracy z nami możliwa będzie dopłata do odszkodowania z oc sprawcy.  Przygotujemy również  odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, jeżeli otrzymałeś decyzję odmowną lub po prostu wytłumaczymy Ci jej zasadność. Nie zastanawiaj się jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, powierz ją nam.